پایگاه خبری مهرخانه | mehrkhane.com

آسیب مهدکودک
نکته دیگری که رابرتسون از آن اشاره می‌کند، کنار گذاشته شدن محققانی بود که برخلاف منافع فمینیست‌ها و دولت‌ها سخن می‌گفتند. او به عنوان نمونه به جی بلسکی اشاره می‌کند که نسبت به نتایج مثبت تحقیقات مهدکودک شک کرده و می‌نویسد: «شواهد کوچک اما مداوم مرا متقاعد ساختند که بودن کودکان کوچک برای مدت طولانی در مهدها، می‌تواند عاملی خطرناک برای ایجاد مشکلات رفتاری در آینده باشد». اما بعد از مدتی اعلام می‌کند: «تلاش من برای توضیح این دلایل مثل آب در هاون کوبیدن است».
گزارش
زنان و تغییرات اقلیمی؛ از آسیب‌ها تا پتانسیل‌ها زنان و تغییرات اقلیمی؛ از آسیب‌ها تا پتانسیل‌ها
در بنگلادش در جریان وقوع سیل سال 1991 میزان مرگ‌ومیر زنان 5 برابر بیشتر از مردان بوده است. همچنین، در طول موج حرارت 2003 در اروپا، زنان بیشتر از مردان کشته شدند. این تحقیقات همچنین نشان دادند که در بلایای طبیعی زنان و کودکان 14 برابر بیشتر از مردان جان خود را از دست می‌دهند. زنان و مردان ساکن مناطق روستایی در کشورهای در حال توسعه بسیار آسیب‌پذیر هستند. آن‌ها با چالش‌های شدید برای تأمین امنیت آبی، غذایی و سوخت برای پخت‌وپز و گرمایش روبه‌رو هستند. از این‌رو، شناسایی استراتژی‌های حساس به جنسیت برای پاسخ‌گویی به بحران‌های زیست‌محیطی و بحران‌های انسانی ناشی از تغییرات اقلیمی، امری ضروری است.
6 سال پس از برگزاری نشست اندیشه‌های راهبردی زن و خانواده 6 سال پس از برگزاری نشست اندیشه‌های راهبردی زن و خانواده
6 سال پس از برگزاری نشست اندیشه‌های راهبردی با موضوع زن و خانواده در پی آن برآمدیم که بدانیم محورهای مطرح‌شده در این نشست تاکنون چقدر در عرصه سیاست‌گذاری‌های کلان کشور راه‌ یافته‌ و عملیاتی شده‌اند.
نگاهی به طرح‌های مطرح‌شده در زمینه کاهش طلاق/ انتقاداتی که به عملکرد مسؤولان وارد است نگاهی به طرح‌های مطرح‌شده در زمینه کاهش طلاق/ انتقاداتی که به عملکرد مسؤولان وارد است
همان‌گونه که در طرح‌های تدوین‌شده یا اجراشده در مورد طلاق مشاهده شد، غالباً این طرح‌ها بر جنبه‌های روان‌شناختی و مشاوره‌ای تکیه دارند. البته، ضرورت توجه به مشاوره‌های پیش و پس از ازدواج و در آستانه طلاق بر کسی پوشیده نیست و کسی نمی‌تواند منکر اهمیت و تأثیرگذاری این مشاوره‌ها و آموزش مهارت‌های ارتباطی به زوجین شود. اما در این میان دو نکته حایز اهمیت وجود دارد که حتماً باید مورد توجه قرار گیرد.
نگاهی به فعالیت‌های نهضت سوادآموزی از آغاز تاکنون نگاهی به فعالیت‌های نهضت سوادآموزی از آغاز تاکنون
طبق آمار کشوری 2 میلیون و 670 هزار نفر خود را زیر 50 سال بی‌سواد اعلام کرده‌اند که این افراد 5.3 درصد جمعیت را تشکیل می دهند. در حال حاضر، وضعیت سواد زنان و مردان در شهرها بهتر از روستاها است. سواد زنان روستایی پایین است و در برخی از استان‌ها بی‌سوادی زنان به 27 درصد رسیده است. سالانه 24 هزار بی‌سواد زیر 17 سال تحت پوشش آموزش‌های نهضت سوادآموزی قرار می‌گیرند.
گفتگو
انتخاب جنسیت با روش PGD؛ بیشتر خانواده‌ها برای تعادل جنسیتی این کار را انجام می‌دهند نه ترجیح جنسیتی/ مشکلاتی که برای مادر به‌وجود می‌آید انتخاب جنسیت با روش PGD؛ بیشتر خانواده‌ها برای تعادل جنسیتی این کار را انجام می‌دهند نه ترجیح جنسیتی/ مشکلاتی که برای مادر به‌وجود می‌آید
گفت‌وگو با دکتر سعیدرضا غفاری؛ متخصص ژنتیک پزشکی و مسؤول کلینیک مادر، جنین و نوزاد مرکز درمان ابن‌سینا
مستندی که روایتی آزاد از همسرانِ مردان داعشی ارائه می‌دهد مستندی که روایتی آزاد از همسرانِ مردان داعشی ارائه می‌دهد
گفت‌وگو با رضا فرهمند، کارگردان مستند "زنانی با گوشواره‌های باروتی"
درباره راه‌اندازی تنها مرکز تحقیقاتی زنان در غرب و جنوب غربی کشور
در مجموع حدود 10 نفر از پژوهشگران به صورت هسته اولیه به عنوان پژوهشگران هیأت علمی در این مرکز مشغول به فعالیت هستند و به این افراد حکم مأموریت داده شده است تا بتوانند به صورت پاره‌وقت همکاری کنند. همین‌طور از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های دیگر استان نیز کمک گرفتیم که قرار است به فراخور موضوعی که پیگیری می‌شود و در دستورکار مرکز قرار می‌گیرد، به همکاری فراخوانده ‌شوند. در کنار اعضای هیأت علمی مرکز، با امور زنان استانداری و بعضی از مشاوران زنان سازمان‌های مختلف و فعالان حوزه زنان در استان خوزستان تعامل و همکاری خواهیم داشت.
معاون امور دهیاری‌ها:
کمتر از 5 درصد از دهیاران کشور زن هستند
حدود 60 تا 70 درصد از پایه‌های تولید روستایی را نیز زنان تشکیل می‌دهند. به همین دلیل اگر جامعه روستایی بخواهد به توسعه برسد باید از حضور و مشارکت زنان به‌صورت جدی استفاده کند.
ابتکار:
طی تفاهم‌نامه‌ای زنان دهیار در اولویت دریافت وام از بانک قرض‌الحسنه مهر ایران خواهند بود/ پیگیر شبکه‌سازی زنان دهیار ایران هستیم
موضوع زنان سرپرست خانوار از موضوعاتی است که در برنامه ششم توسعه دیده شده و ماده 80 برنامه به این موضوع توجه دارد. ما ستاد ملی زنان سرپرست خانوار را در معاونت امور زنان و خانواده داریم و شما مسایل مرتبط با زنان سرپرست خانوار و برنامه‌های خود را در این رابطه از طریق مدیران کل زنان استانداری‌ها به ما اطلاع دهید تا این موضوعات جمع‌بندی شود و بتوانیم برنامه‌ریزی لازم را انجام دهیم.
پس از گذشت 10 سال طالبان مسؤولیت ترور بوتو را به‌عهده گرفت
چه کسی از
طرفداران حقوق و تساوی زنان نمی‌توانند منکر این واقعیت شوند که اولین زنی که در دنیای مدرن، رهبری یک دولت را به‌عهده داشت زنی غربی نبود، بلکه یک زن شرقی مغول با نام سوخباتارین یانجما بود که درسال 1953 به قدرت رسید. آن‌ها همچنین نمی‌توانند منکر این موضوع شوند که رهبری زنان، حتی تا چند دهه بعد، پدیده‌ای مختص شرق دور بود که انتخاب پارک گون های به ریاست ‏جمهوری کره جنوبی مؤید آن است.
ذوالقدر تشریح کرد؛
فعالیت‌های فراکسیون زنان برای حمایت از زنان کارآفرین و تعاون‌گر
در این طرح مسایلی مطرح شده مانند این‌که از ظرفیت صندوق توسعه ملی جهت تقویت بنیه مالی زنان تعاون‌گر استفاده شود. البته، این طرح خام است و باید روی آن کار کنیم تا ببینیم به چه صورتی می‌توانیم آن را پیش ببریم.
پرونده
در رویه نهادهای بین‌المللی از جمله نهاد زنان ملل متحد و نهاد برنامه عمران ملل متحد از هدف 5 الگوی توسعه پایدار به عنوان هدف «راهبردی» یاد می‌کنند که بر کل سند سایه افکنده و دارای ارتباط تنگاتنگ با اهداف دیگر است و تحقق تمامی اهداف توسعه پایدار منوط به تحقق هدف 5 است. در این پرونده به منظور بررسی بیشتر هدف پنجم از اهداف توسعه پایدار، پس از مروری بر این بخش، به برخی از مهم‌ترین اهداف فرعی آن می‌پردازیم.
نگاه قانون برنامه ششم توسعه به آسیب‌های اجتماعی
با اقدام سازمان بهزیستی و همکاری سایر دستگاه‌ها تا پایان اجرای قانون برنامه؛ به‌نحوی که جمعیت کودکان کار حداقل بیست و پنج درصد (25%) کاهش یابد.
داروهای مربوط به بیماری‌های زنان از لیست شمول بیمه خارج شدند؟
چند روز بعد غلامرضا اصغری، رییس سازمان غذا و دارو توضیحاتی در مورد خروج این دارو از پوشش بیمه ارایه دارد. به گفته اصغری براساس مصوبه هیأت‌وزیران در ‌سال ٩٣، این دارو به صورت مشروط یعنی مشروط به انجام مطالعه هزینه – اثربخشی تحت پوشش بیمه قرار گرفت. بنابراین باید مطالعه می‌شد که اثربخشی این دارو نسبت به قیمت آن به چه میزان است.
کودکان و نوجوانان در لایحه بودجه 97
در لایحه بودجه سال 97 یکی از اقشاری که در بخش‌های مختلف دیده شده‌اند کودکان و نوجوانان هستند که بودجه‌های در نظر گرفته‌شده برای آن‌ها عمدتاً در بخش بودجه‌های مربوط به وزارت بهداشت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت دادگستری، سازمان بهزیستی، کانون پرورش کودکان و نوجوانان و کمیته امداد آمده است.
بررسی حقوقی مجازات قاتل ستایش
در حادثه مورد نظر، یک قتل و یک تجاوز اتفاق افتاده است. در بررسی صحنه جرم، با بازسازی انجام‌گرفته و از مجموع حالات و سکنات فرد، به عنصر روانی مرتکب و قصد مجرمانه او پی می‌بریم و این بررسی‌ها به طور قطع به عنصر روانی و سلامت ذهنی متهم که دارای سوءنیت بوده منتهی می‌شود.
آخرین آمار از دختران فراری/ بهزیستی چه می‌کند؟
در کشور ما تاکنون نهادهای مختلف اعم از بهزیستی، شهرداری و NGOها حمایت‌هایی از دختران فراری انجام داده‌اند. از آن‌جایی که بسیاری از دختران فراری از شهرستان‌ها به تهران می‌آیند، عموماً در ترمینال‌ها و پایانه‌ها سرگردان می‌شوند.
افزایش واردات محصولات تراریخته؛ چالش جدید مجلس، وزارت بهداشت و مراکز علمی/ احتمال تأثیرگذاری تراریخته‌ها بر باروری
پیشنهاد فرهنگستان علوم پزشکی توقف واردات و مصرف این مواد است. چراکه محصولات تراریخته می‌تواند در جنبه‌های مختلف سلامت انسان تأثیرگذار باشد. در بحث سلامت خانواده یکی از مهم‌ترین تأثیراتی که این محصولات می‌توانند داشته باشند، در زمینه احتمال بروز ناباروری است که رییس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت نیز به آن اشاره کرد.
مدیر گروه برنامه‌ریزی و رفاه اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران تشریح کرد؛
بایسته‌های سیاست‌گذاری در حوزه زنان سرپرست خانوار/ تناقضی که در توانمندسازی زنان سرپرست خانوار وجود دارد
این دوره گذار به آسانی و سرعت صورت نمی‌گیرد که شما از یک زن‌سرپرست خانوار بپرسید چه مهارتی دارد و مثلاً او بگوید می‌تواند لباس بدوزد و فکر کنیم که این زن الان می‌تواند سهمی از بازار پوشاک را در اختیار داشته باشد. چنین نگرشی ساده‌سازی مسأله توانمندسازی است.
بررسی بازنمایی رسانه‌ای اعدام قاتل ستایش؛
از نادیده‌انگاری عاملیت تا سلب مسؤولیت از قاتل
امروز که امیرحسین به عنوان قاتل ستایش 6 ساله اعدام شده است، بد نیست کمی بر واکنش رسانه‌ای نسبت به این اعدام تأمل کنیم و مروری بر محتوای بخشی از این تحلیل‌ها داشته باشیم تا شاید بتوانیم درکی واقع‌بینانه نسبت به چنین حوادث ناخوشایند در جامعه داشته باشیم. در این میان روزنامه‌ها سکان هدایت را درباره این اتفاق در دست داشتند و بنابر دیدگاه و سیاستی که داشتند واقعیت را دیده‌اند.
چرا فقط 15 درصد متقاضیان طلاق به سازش رسیده‌اند؟/ کورسوی امید طرح ملی مداخله در طلاق
به سازش رسیدن 15 درصد از مراجعان برای طلاق رقم بالایی نیست؛ به‌ویژه که نمی‌دانیم سازش این افراد چقدر پایدار بوده است. این میزان سازش نشان از ضعف در قسمتی از فرآیند طلاق دارد که بخشی از آن مرتبط با واحدهای مشاوره است.
تأثیر طرح آموزشی رحمت در میزان رضایت زناشویی زنان خانه‌دار
متغیر مدت ازدواج و میزان تحصیلات گویای فقدان تأثیر معنادار است. درواقع، متغیر مدت ازدواج و سطح تحصیلات نتوانسته است در میزان رضایت زناشویی زنان تأثیر داشته باشد و تفاوت‌های مشاهده‌شده بین میانگین رضایت زناشویی با تحصیلات بالا و پایین از نظر آماری معنادار نیست. در خصوص تأثیر سن در میزان رضایت زناشویی در بین زنان، بر اساس گروه‌های سنی، تفاوتی مشاهده نشد. به عبارت دیگر، متغیر گروه‌های سنی نتوانسته است در میزان رضایت زناشویی تأثیر داشته باشد و در میانگین رضایت زناشویی تفاوت قابل ملاحظه‌ای دیده نشد.
رییس فراکسیون خانواده مجلس:
در نامه‌ای به رییس‌جمهور خواستار فعال شدن ستاد ملی زن و خانواده شدیم/ نظارت بر اجرای قوانين و برنامه‌ها در حوزه مسايل خانواده
این موضوع از مسایلی است كه در فراكسیون خانواده مورد توجه قرار دارد و در همین مدت معاونت امور زنان و خانواده نشستی را طبق آن‌چه در برنامه ششم بدان متعهد شده، درباره توانمندسازی زنان سرپرست خانوار برگزار كرده است كه حضور داشتیم و به‌صورت جدی بر این موضوع نظارت داریم. طبق برنامه‌ریزی، پژوهشی با تأكید بر این موضوع از سوی كارگروه مطالعاتی فراكسیون در همكاری با مركز پژوهش‌های مجلس انجام خواهد شد.
جدید ترین اخبار
گزارش تصویری