پایگاه خبری مهرخانه | mehrkhane.com

کد خبر: ۲۶۰۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۱ - ۱۵:۲۹
هنرهاي تجسمي در سال 90 روزهاي خوبي براي هنرمندان بخصوص هنرمندان زن ايراني بود؛ از احتمال راه اندازي موزه دايمي براي ايران درودي، بزرگ بانوي نقاشي ايران تا انتخاب 5 زن مجسمه ساز برگزيده در دوسالانه مجسمه سازي...
ناديا شمس

به گزارش مهرخانه: هنرهاي تجسمي در سال 90 روزهاي خوبي براي هنرمندان بخصوص هنرمندان زن ايراني بود؛ از احتمال راه اندازي موزه دايمي براي ايران درودي، بزرگ بانوي نقاشي ايران تا انتخاب 5 زن مجسمه ساز برگزيده در دوسالانه مجسمه سازي تا برگزيدگان منتخب نسل نو که همگي زن بودند، تا برپايي نمايشگاهي در سالمرگ معصومه سيحون، گالري دار قديمي ايراني با طرح هايي از او و برپايي نمايشگاه هاي دوره اي هنرمندان زن در چندين کشور همه و همه خبرهايي است که حکايت از فعاليت قدرتمند زنان هنرمند در سال 90 دارد.
به گفته بسياري از هنرمندان پيشکسوت، زنان درسالهاي اخير خيزش خوبي در عرصه هنر داشته اند و توانسته اندنسبتا جايگاه حقيقي خود را در عرصه هنر بيابند. در قياس با سالهاي قبل و دهه هاي پيشين هنر ايران، هنر زنان از بياني قدرتمندتر و بانگاهي تازه به دنياي زنان توانسته بخش بزرگي از هنر ايران معاصر را بازتاب دهد. ما در دهه هاي گذشته ايران نقاشان زني همچون ايران درودي، بهجت صدر،منير فرمانفرماييان،مکرمه قنبري، پروانه اعتمادي، فرح اصولي،ليلي متين دفتري، مريم جواهري، شادي قديريان وطليعه کامران و بسياري ديگر داشته ايم اما نسل جوان هنرمندان ايران گويي آبستن نقاشان زن پيشروي بسياري است که مي توانند در عرصه هاي هنرهاي تجسمي حرف ماندگاري داشته باشند. پنج زن مجسمه ساز در فينال مجسمه سازي ايران از ميان 10 منتخب اين فينال و زنان پيشرو نقاش ايراني در نمايشگاه هاي مختلف در سراسر جهان از جمله نشانه هاي حضور فعال زنان هنرمند است.

موزه اي براي ايران درودي

ايران درودي، نقاش بزرگ زن ايراني در صدد است موزه اي دايمي با اهداي نقاشي هايش در ايران برپا کند.
امسال ايران درودي تابلوهاي نقاشي اش رابراي هميشه از فرانسه به ايران آورد تا درآستانه هفتاد وچهار سالگي، آثار خود را که شامل 9 تابلو است به مردم ايران هديه کند و آرزو دارد با حمايت مادي و معنوي نهادهايي مانند شهرداري، هدف خود را با راه اندازي بنياد و موزه اي دايمي تحقق بخشد. او اين روزها در حال تعيين هيات مديره اين بنياد است و گفته است تا زماني که زنده است کار اين بنياد را پي خواهد گرفت.

نمايشگاهي به يادبود معصومه سيحون
نمايشگاه گروهي به ياد بانو معصومه سيحون، بانوي گالري داري ايران و از زنان تاثير گذار بر تاريخ هنر نوگراي ايران، امسال با حضور 25 هنرمند معاصر که همگي آثارشان براي اين نمايشگاه و به ياد معصومه سيحون بود، برگزار شد. معصومه سيحون از سال 1346 از بيشتر نقاشان نوگراي ايران با برگزاري نمايشگاه هايي حمايت کرد و بسياري از نقاشان بزرگ و نوگراي ايران نمايشگاهي در اين گالري داشته اند و نامشان از دل اين گالري بيرون آمده است.

زنان در عرصه هنرهاي تجسمي
سال 90، سال خوبي براي هنرمندان زن کشورمان بود .برگزاري نمايشگاه هاي داخلي و خارجي و شرکت در حراجي هاي ملي و بين المللي از فعاليت هاي زنان هنرمند هنرهاي تجسمي بود. آذر ماه امسال چهار نقاش زن ايراني آثارشان را در گالري توتال آرت دبي به نمايش گذاشتند. آثار اين هنرمندان زن خودنگاره وپرتره هايي براي بيان دنياي دروني زنان است. سوده باقري ،آهو حامدي ،شهلا حسيني و شيده تامي در اين پرتره هاي زنانه با استفاده از نورپردازي، حالت بيانگري ايجاد کردند. همينطور در بهمن ماه 90 آثار تصويرگري 40 تصويرگر زن از 40شهر ايران در گالري ترمه به نمايش درآمد.
از سويي نخستين حراج تجسمي درون مرزي مهرماه امسال با فروش خوب آثار هنرمندان زن چند نسل نقاشي ايران از جمله منير فرمانفرمايان، ايران درودي، فرح اصولي، بيتا وکيلي، گيزلا وارگا سينايي،‌ طاهره صمدي طاري،  افشان کتابچي، سارا آريان‌پور ،‌الهام يزدانيان و ياسمين سينايي برگزار شد.
از ديگر اخبار تجسمي با حضور زنان، نمايشگاه آثار زنان گرافيست و کاريکاتوريست دنيا در مرکز اسناد ملي شهر پراسيکاباي در برزيل به مناسبت روز جهاني زن بود که با حضور آثار دو تن از هنرمندان زن کشورمان، سحر عجمي و بهار موحدبشير برگزار شد.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
بتسابه مهدوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۹
0
0
درود بر شما و سپاس از مطالبتان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: