پایگاه خبری مهرخانه | mehrkhane.com

کد خبر: ۲۶۲۵
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۱ - ۱۱:۵۲
به گزارش مهرخانه: به نقل از رويترز زنان و دختران افغان به محض خارج شدن از زندان با لکه ننگي در جامعه محافظه کار خود روبرو مي شوند و حتي ممکن است به نام کشتار شرافتمندانه به قتل برسند. نگهبان حقوق بشر اذعان داشت: "زنان افغاني که  به خاطر آزار و اذيت خانگي  يا تجاوزات جنسي  از خانه مي گريزند به زندان انداخته مي شوند، در حاليکه شخص متجاوز آزادانه به زندگي خود ادامه ميدهد."
فرار براي يک زنان افغانستان، يک جرم اخلاقي محسوب مي شود. برخي از قربانيان تجاوزات جنسي هم به دليل بي عفتي که آن هم يک جرم اخلاقيست به زندان مي روند.
امينه دختر 17 ساله اي که ماه ها بخاطر تجاوز جنسي در زندان به سر مي برد، به نگهبان حقوق بشر گفت " از زماني که وارد اين دنيا شدم سرنوشتم خراب شد".
با وجود پيشرفت افغانستان در زمينه حقوق بشر پس از سقوط طالبان، هنوز زنان در معرض خطر ربوده شدن، تجاوز، ازدواج اجباري و خريد و فروش قرار دارند.
به علت فشار اجتماعي بر زنان افغان براي بقاء رابطه زناشويي و خطرهاي قانوني موجود، فرار آنها از خشونت هاي خانگي دشوار است.
جرايم اخلاقي که زنان و دختران به آن متهم مي شوند يکي از بدنامي هاي دولت طالبان و حاميان بين المللي آن است.
همچنين در اين مسئله کرزاي به علت نا تواني يا عدم تمايل به اتخاذ روشي پايدار بر ضد نيروهاي محافظه کار جامعه بازمانده و اغلب دست به سازش يا توافقاتي زده است که تاثير منفي بر حقوق زنان افغان داشته است.
سازمان دفاع از حقوق زنان اعلام کرد که حدود 400 زن و دختر در افغانستان به خاطر جرايم اخلاقي دستگير شده اند اما به ندرت از توجهات موثر سيستم قضايي برخوردار گشته اند.
شاهد اين مدعا زني به نام نيلوفر است که بارها توسط شوهرش  متهم به بي عفتي شده و مورد ضرب و شتم  قرار گرفته است و اما به جاي او نيلوفر را دستگير کرده اند. دادستان اين پرونده به ديده بان حقوق بشر در اين زمينه اعلام کرده که شيوه ضرب و شتم به گونه اي نبوده که منجر به مرگ شود و مستحق زندان رفتن باشد.
در ماه اوت 2009 قانوني به تصويب رسيد که از برابري زنان حمايت مي کرد و مواردي از قبيل ازدواج اجباري، خريد و فروش زنان براي ازدواج يا براي حل اختلافات و قرباني کردن خود بصورت اجباري را در بر داشت.
اما زنان مخصوصا در مناطق روستايي فاقد پناهگاه هايي هستند که در هنگام سوء استفاده و آزار و اذيت به آنجا پناه ببرند.
از آنجا که رهبران افغان و غرب به دنبال مذاکرات جنگ ده ساله هستند، وضعيت زنان در اين کشور مشخص نيست.
آمريکا و ناتو که در حال جنگ منفور و آماده خارج کردن نيروهاي خود تا 2014 از افغانستان هستند تاکيد کرده اند که در قانون اساسي برابري هر دو جنسيت بايد تضمين شود.
البته وجود آمريکايي ها به ميزاني موجب کشتار غيرنظاميان و زنان افغان و پايمال شدن حقوق آنها شده است که سخن از برابري حقوق از طرف مقامات آمريکايي جاي بسي تعجب دارد. همچنين آيا وجود زناني مانند فوزيه کوفي براي کانديداتوري رياست جمهوري جامعه ي افغانستان و موارد اين چنيني نشان از پيشرفت واقعي حقوق زنان در اين کشور دارد و يا باز هم همانند دوران حکومت طالبان، همه چيز نشان از سياسي کاري هاي استعمارگران در جوامع جهان سومي است.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
انتشار یافته: ۴
نثاراحمد عبدالاهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۳
0
4
خدمت شما ارز کنم وقتیکه یک زن فراری دستگیر میشود باید توسط پولیس تحقیق شود که چرا فرار کرده و باید جنایت کار واقعی دستگیر و زندان شود ولی متاسفانه در افغانستان حمچون چیزی وجود ندارد ؛
Atefeh ziaiy
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۱
0
3
همه مامقصریم.
ساده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۲
0
2
چنانچه دوستان افغانی بتوانند خاطراتی از بانوان ستمدیده افغان برای اینجانب ارسال نمایند، مسلما با چاپ و نشر آن در خارج از افغانستان میتوان صدای مظلومیت زن افغان را اشاعه داد.
احمدی
|
Afghanistan
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
0
2
نقش علمای دین درساختارجامعه افغانستان بیشترنسبت به سایرگروهای میباشد ایجاد یک شگاف بزرگ بین علوم عصری وعلوم دین نزد یک تعداد علمای میباشدهمین شیوه باعث شده که علمای بدون درک اجتماع ودرک مشکلات فتوای صارد مینمایند که هیچ مطابقت نه به دین دارد نه به قران این وظیفه حکومت است تا این مشکلات ازطریق میتود منظم تعلیم درست نماید.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: