پایگاه خبری مهرخانه | mehrkhane.com

کد خبر: ۲۷۱۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۱ - ۹۱:۴۰
طرح بيمارستان هاي ويژه زنان تا پيش از اين با عنوان «زايشگاه» يا «بيمارستان تخصصي زنان» شهرت داشت و به امور بارداري و زايمان زنان مي پرداخت، اما با طرح جديد وزارت بهداشت شکل ديگري به خود گرفته و قرار شد که اين بيمارستان ها تمامي خدمات تخصصي و عمومي را به ب
به گزارش مهرخانه: گرچه طرح جامع بيمارستان زنان طرح جديدي نيست و سال‌هاست بيمارستان هاي آرش، ميرزا کوچک خان، مهديه و نجميه در تهران خدمات تخصصي به زنان ارائه مي دهند اما بيش از چهار سال است که از طرح انطباق جنسيتي بيمارستان ها مي گذرد و همچنان ايجاد چنين بيمارستان هايي با اين ويژگي که تمام پرسنل آن زن باشند در اغما به سر مي برد...
از آنجايي که يکي از مسئوليت هاي نظام بهداشت و درمان اين است كه به حقوق بيماران در مراكز درماني توجه كند و يكي از اين حقوق احترام گذاشتن به باور بيماران است و هر كس با هر باوري بايد امكان استفاده از خدمات ارائه شده را داشته باشد، اين موضوع در دستور كار دانشگاه‌هاي علوم پزشكي قرار گرفت و در اجلاس روساي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي نيز مورد تأكيد واقع شد.
طرح بيمارستان هاي ويژه زنان تا پيش از اين با عنوان «زايشگاه» يا «بيمارستان تخصصي زنان» شهرت داشت و به امور بارداري و زايمان زنان مي پرداخت، اما با طرح جديد وزارت بهداشت شکل ديگري به خود گرفته و قرار شد که اين بيمارستان ها تمامي خدمات تخصصي و عمومي را به بيماران زن ارايه دهند.
در واقع زماني که دکتر مرضيه وحيد دستجردي در مجلس پنجم نماينده مردم تهران بودند، طرحي را به مجلس پيشنهاد کردند که طبق آن انطباق جنسيتي صورت گيرد، اما تا سال 85 طرح بيمارستان زنان اجرايي نشد و براي اولين بار در اين سال، هيئت دولت ايجاد بيمارستان زنانه را تصويب کرد.
به اين ترتيب بيمارستان مهديه به عنوان اولين بيمارستان تخصصي و فوق‌تخصصي ويژه زنان فعاليت خود را از سال 86 با عنايت به اين طرح از سر گرفت و پس از آن در پاييز سال 88 دومين بيمارستان جامع تخصصي زنانه افتتاح شد؛ بيمارستان ميرزاکوچک‌خان که به بيمارستان زنان تغييرنام داد.

ضرورت تأسيس بيمارستان ويژه زنان

با توجه به اينکه درمان و يا بستري شدن زنان بيمار در محيطي کاملاً زنانه براي آنها احساس امنيت و آرامش به همراه دارد و اين امر را مي توان با مراجعه به بخش هاي مختص زنان در مراکز درماني به خوبي مشاهده کرد، راه اندازي اينگونه بيمارستان ها بسيار مفيد خواهد بود و مهمترين نتيجه فعال سازي اين بيمارستان ها رضايت بيماران زن از ارائه خدمات توسط پرسنل و پزشکان هم جنس خود است.
مرضيه وحيد دستجردي وزير بهداشت درمان و آموزش علوم پزشکي در سفري که دي ماه سال 1390 براي کلنگ زني نخستين و بزرگ‌ترين پلي کلينيک تخصصي و فوق تخصصي ويژه زنان در مرکز آموزشي درماني شهيد آيت‌الله دکتر بهشتي اصفهان داشت در اين خصوص تصريح کرد: "بيمارستان‌هاي جامع زنان ارائه دهنده خدمات پزشکي به صورت کامل به بانوان در يک مکان مشخص است که اين موضوع سبب بي‌نياز شدن خانم‌ها از مراجعه به کلينيک‌هاي ديگر مي‌شود و به طور قطع اين بيمارستان‌ها از نظر بانوان محبوب‌تر است."(1)
دکتر محسن صابري سرپرست گروه مديريت ساختار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در اين خصوص در گفت و گو با مهرخانه خاطر نشان کرد: با توجه به اينکه قرار است کليه خدمات مورد نياز زنان در کنار خدمات زنان و زايمان در اين بيمارستان ها ارائه گردد، مطمئناً اجرايي شدن اين طرح ما را به هدف نهايي خود که رضايتمندي و آرامش بخشي زنان بيمار است خواهد رساند. چراکه در گذشته و البته مي توان گفت گاهي امروز هم برخي از زنان براي استفاده از خدمات ديگري به جزء زايمان مجبورند به پزشکان مرد متخصص و جراح مراجعه کنند و اين امر با راه اندازي اين طرح بسيار کاهش خواهد يافت و زنان با خيال آسوده تري به دنبال درمان بيماري خود خواهند رفت.
البته ناگفته نماند در بسياري از کشورهاي دنيا چنين بيمارستان هايي براي زنان تأسيس شده است. مثلاً در انگليس بيمارستان بيرمنگام بيمارستاني مختص زنان است و به ارائه مراقبت هاي بهداشتي و درماني به زنان مي پردازد و هدف خود را کمک به سلامت و رفاه زنان مي دانند. بخش زنان، زايمان و نوزادان اين بيمارستان يکي از بخش هاي موفق اين بيمارستان است که برخي از پزشکان انگليس آن را موفق ترين مرکز باروري در بريتانيا مي دانند و يکي ديگر از اقدامات اين بيمارستان تشخيص زودرس سرطان پستان است که بسيار مورد توجه زنان واقع شده ست.
همچنين در آلمان بيمارستان زنان با ارائه خدماتي مثل زايمان، غدد، ماموگرافي و سونوگرافي و ... براي زنان ايجاد شده است و يکي از اقدامات مؤثر اين بيمارستان نيز سرعت بالاي آن در شناسايي سرطان پستان است".(2)

آيا زيرساخت ها فراهم است؟

نکته حائز اهميت در بيمارستان تخصصي زنان اين است که تمامي کادر درماني بيمارستان زنان از پزشکان، متخصصان گرفته تا کارمندان را زنان تشکيل دهند. گرچه اين طرح، طرحي ست مورد تأييد بسياري از کارشناسان، صاحب نظران  و مردم به ويژه زنان اما بايد ديد براي دستيابي به آن زيرساخت ها به چه ميزان آماده است؟ آيا در اين مصوبه تامين امکانات، اعتبارات و از همه مهم تر نيروي انساني مورد نياز در حال حاضر قابل حصول است؟

حسن امامي رضوي، معاون درمان وزارت بهداشت در اين خصوص گفته است: در بيمارستان هاي مخصوص زنان بسياري از کادر درماني و تخصصي خانم هستند اما اين امکان وجود ندارد که تمامي کادر اداري، خدماتي نيز خانم باشند چرا که ما در اين زمينه ها دچار مشکل هستيم، براي مثال رانندگان اورژانس خانم نداريم و نيروهاي خدماتي بيمارستان ها نيز کمتر از نيروهاي زن تشکيل مي شوند.(3)

سرپرست گروه مديريت ساختار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي نيز در اين باره معتقد است: در اجرايي شدن اين طرح بايد افق ديده مان را به پرداخت بلندمدت معطوف کنيم چراکه براي جامع کردن بيمارستان هاي زنان بايد گام هاي اساسي در جهت تغييرات درماني، تأمين نيروي انساني و تجهيزات برداريم. البته بيمارستان مخصوص زنان در شهرهاي مشهد و شيراز تأسيس شده گرچه برخي از تخصص ها در اين بيمارستان ها وجود ندارد.

دکتر صابري در ادامه افزود: بايد متذکر شوم که نامه تأسيس اين بيمارستان ها به کليه دانشگاه ها ارسال شده و برخي از استان ها مثل يزد، قم، مشهد، شيراز و اصفهان که زيرساخت ها و امکانات لازم را براي اجرايي شدن اين طرح داشتند از آن استقبال کرده اند و برخي از استان ها که در مناطق محروم واقع شده اند به دليل نداشتن همان زيرساخت ها هنوز اقدامي انجام نداده اند.
 
وي در نهايت تصريح کرد: هدف ما افتتاح بيمارستان هاي جامع در مراکز استان هاست، اما با اين حال رويکرد ما اين است که با توجه به امکانات و شرايط زير ساخت هاي هر استاني اين طرح را اجرايي کنيم.

دکتر محبي تبار مدير سلامت مرکز امور زنان رياست جمهوري نيز در خصوص زيرساخت هاي مورد نياز در اجراي اين طرح گفت: جداي از مشکلات مالي که احياناً وجود دارد زيرساخت هاي مورد نياز ديگرمثل نيروي انساني متخصص در زمينه هاي مختلف فراهم است و ما با مشکل کمبود پزشک زن متخصص مواجه نيستيم.

به هر حال نخستين بيمارستان ويژه زنان در بهمن ماه سال 1386 با حضور دکتر لنکراني وزير وقت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و زهره طبيب زاده رئيس اسبق مرکز امور زنان و خانواده رياست جمهوري در تهران افتتاح شد، در واقع بر اساس آنچه وزير وقت بهداشت در مراسم افتتاح بيمارستان مهديه به عنوان اولين بيمارستان تخصصي و فوق تخصصي زنان تاکيد داشت اين بود که اين قبيل بيمارستانها به طور کامل توسط پزشکان و کادر درماني زن اداره مي شوند.

گرچه بعد از گذشت 4 سال از افتتاح بيمارستان تخصصي زنان يعني مهديه تهران، اين مرکز درماني با مديريت يک پزشک مرد اداره مي شود، اما با حضور در اين بيمارستان چيزي که جلب توجه مي کند حضور زنان در تمامي بخش ها و قسمت هاي بيمارستان است و اين چيزي ست که اکثر مراجعه کنندگان به آن اشاره مي کردند فارغ از اينکه رياست بيمارستان برعهده يک مرد است.
يمارستان مهديه در حوالي ميدان شوش تهران، در ابتدا ملک موقوفه‌اي بود با وسعت 30هزار متر که با هدف درمان بيماري‌هاي زنان و زايمان تأسيس شد، تا سال 86 هم اين بيمارستان، تنها بيمارستان تخصصي زنان بود که حتي دانشجوي پزشکي مرد هم در آن حضور نداشت؛ اما اکنون، علاوه بر اينکه تمام تخصص‌هاي ديگر هم مثل قلب، کليه، غدد، چشم، مغز و اعصاب، آندوسکوپي، جراحي پلاستيک، پرينه، سرطان سينه و... علاوه‌ بر متخصصان زنان و نازايي، در اين بيمارستان جذب شده‌اند و تمام پرسنل درماني و خدماتي اين بيمارستان از جمله پرستار، مددکار، روان شناس، ‌خدمه و حتي کادر پزشکي اورژانس – البته به جز نيروهاي پشتيباني مانند حراست- را زنان تشکيل مي‌دهند مي توان گفت اين بيمارستان در حد زيادي توانسته طرح انطباق را اجرايي کند.
اما براي اين بيمارستان که مثل تمام بيمارستان‌هاي آموزشي ديگر هنوزهم با مشکلات طرح خود‌گرداني دست‌ وپنجه نرم مي‌کند، قدر مسلم تبديل به احسن شدن کارآساني نيست.
در حالي که حاصل طرح خودگرداني بيمارستان‌ها اخذ پول بيشتر از مردم و در نتيجه مشکلات بيشتر اقشار کم‌درآمد بوده و هست، دکتر مهرداد ايزدي رئيس بيمارستان در ارتباط با فراهم بودن زير ساخت ها براي اجرايي شدن اين طرح به طور احسن مي‌گويد: الان بيمارستان‌هاي آموزشي و دانشگاهي مشمول طرح خود‌گردان هستند؛ يعني از محل درآمد خودشان اداره مي‌شوند و دولت فقط حقوق پرسنل رسمي را پرداخت مي‌کند چون سايرهزينه‌هاي پرسنل به عهده خود بيمارستان است.
گرچه در حال حاضر بيمارستان مهديه 3‌نوع استخدام رسمي، طرحي و شرکتي دارد. نيروهاي رسمي تحت نظر دولت بوده و نيروهاي طرحي که عموما پرستاران هستند هم تعدادشان محدود است، اما در شرايطي که حتي مسئولان نظام بهداشت و درمان از نبودن يک تعرفه واقعي براي هزينه‌هاي درماني گله‌مند هستند و سرانه درمان را واقعي نمي‌دانند، شايد تأمين‌کردن تمام هزينه‌ها از طريق بيماران مراجعه‌کننده به بيمارستان بعيد به‌نظر برسد. با وجود طرح خود‌گردان وقتي ما به فکر جنرال کردن يک بيمارستان مي‌افتيم، بايد فکر مخارجش هم باشيم چون ما مطمئن نيستيم که در ابتداي کار مي‌توانيم به اندازه کافي بيمار زن جذب کنيم.
وي در ادامه افزود: با توجه به منطقه اي که بيمارستان در آن واقع شده و شرايط خاصي که در ارتباط با تخصصي کردن بيمارستان در زمينه زنان وجود دارد راضي نگه داشتن متخصصين کمي دشوار است گرچه ما متخصصين بسيار مجربي داريم که با اين شرايط حاضر شده اند در اين بيمارستان مشغول به کار شوند.
رئيس بيمارستان مهديه تصريح کرد: اگر ما از طرف دولت حمايت شويم مطمئناً با مشکلات کمتري مواجه شده و وزارت بهداشت هم به هدف اصلي خود در اين طرح مي رسد.
وي در ادامه گفت: خوب است که در هر شهري يک چنين بيمارستاني ساخته شود تا زنان ما راحت تر بتوانند به درمان خود بپردازند همان طور که در بسياري از نقاط جهان نيز چنين بيمارستان هايي وجود دارد. البته بايد اين بيمارستان ها بسيار مجهز باشد تا اگر بيماري مراجعه کرد با هر نوع نيازي امکان درمانش وجود داشته باشد، چراکه اين بيمارستان ها نبايد تنها مختص منطقه اي خاص باشند بلکه بايد از تمام نقاط شهر زنان براي درمان به آنجا مراجعه کنند در اين صورت نيروي انساني متخصص هم انگيزه بيشتري براي فعاليت پيدا مي کند.
ايزدي در پايان در خصوص نحوه پذيرش اورژانس بيمارستان اظهار داشت: با توجه به اين که اورژانس بيمارستان مهديه با تمام پرسنل زن خود آماده ارائه درمان به زنان است اما ما به دليل شرايط خاص برخي از مراجعه کنندگان مثل تصادفي ها و کساني که دچار سکته قلبي شده اند آنها را پذيرش مي کنيم و اقدامات اوليه و لازم را روي بيمار انجام مي‌دهيم و سپس آن ها را انتقال مي دهيم.
گرچه براي به ثمر رساندن چنين طرحي الزامات و وصول شرايطي مورد نياز است اما نبايد بسترسازي مورد نياز اين امر را فراموش کرد، مثل در نظر گرفتن يک رديف بودجه در اين خصوص و يا فراهم کردن شرايط مناسب براي پزشکان متخصص زن، چراکه آنها با کار در اينگونه بيمارستان ها از درمان نيم ديگر بيماران که مردان هستند باز مي مانند واين مسلماً براي آنها کاهش بحث مالي را به همراه دارد.


(1) http://jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100800819530
(2) http://www.biomedcentral.com/1471-2407/9/335
(3) http://www.khabaronline.ir/detail/180169/

انتهاي پيام/901010
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
انتشار یافته: ۲
غزل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۱
0
0
با سلام هزینه عملivfدر این بیمارستان چقدر است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۳۱
0
0
هزينه عمل بستن لوله رحم وافتادگى رحم ومثانه چند است
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: